Narodna bibliteka ,,Veljko Petrović” u Bačkoj Palanci dobila je vredan poklon od našeg sugrađanina Strahinje Ljiljka koji radi u Nemačkoj.
On je otkupio retke i stare knjige koje govore o istoriji današnje Bačke Palanke.
Prva knjiga 150 godina Bačke Palanke (150 Jahre Bačka Palanka) je izdata 1930. godine od strane Nikolausa Hepa i danas je sačuvano jako malo primeraka ove knjige. Prevod ove knjige je priredio istoričar dr Predrag M. Vajagić, zahvaljujući čemu Palančani mogu da pročitaju kako se razvijao naš grad od vremena posle Velikog bečkog rata 1683-1699. do prvih decenija XX veka.
Druga knjiga Sećanja na Palanku (Erinnerungen an Palanka) je izašla 1958. godine i ona predstavlja zbornik tekstova koji su napisali Palanački Nemci koji su grad napustili sa vojnim porazom nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu. Ova knjiga takođe donosi puno podataka o prošlosti našeg grada i dostupna je svima koji znaju nemački jezik.
Treća knjiga Palanka na Dunavu II (Palanka an Der Donau – Band II) pored tekstova ima mnoštvo fotografija i karti iz kojih možemo videti kako je izgledala Bačka Palnka u vremenu pre Drugog svetskog rata. Takođe bibliteka je
dobila na poklon digitalizovane brojeve novina Die Wacht (Straža) i Heimat koje su izlazile u Bačkoj Palanci tokom međuratnog perioda. Listajući ove novine možemo pratiti dešavanja na dnevnom nivou, a najstariji broj datira na 1905. godinu.
Direktor biblioteke Miladin Zorić se zahvalio gospodinu Strahinji Ljiljiku na ovom vrednom poklonu koji će svoje mesto naći u Zavičajnom odeljenju naše biblioteke.
Prilikom susreta dogovorena je dalja saradnja u pripremi obeležavanja 170 godina od rođenja slikara Ferenca Ajzenhuta 2027. godine. Ovo će biti prilika da se podsetimo na slikare koji su rođeni u Bačkoj Palanci, a čiji je stvaralaštvo priznato u evropskoj kulturi. Svojim gestom gospodin Strahinja Ljiljak je još jednom pokazao koliko poštuje grad u kome je odrastao i gde se školovao.
Posebno je vredan pažnje njegov trud i zalaganje da se sačuva istorijska građa o prošlosti Bačke Palanke, kao i da ona postane dostupna što većem broju Palančana.
Izvor: Narodna biblioteka ,,Veljko Petrović”