Obec Pivnice sa spomína v roku 1560, kedy bola v Sandžaku zo Szegedu zaznamenaná obec Pivnice s asi 20 rodinami Srbov.

Na území ataru je Pivnica aj Golo dobra žili tam aj Srbi a bola tam aj dedina Santovac, o ktorej nie sú žiadne informácie. Zaujímavosťou je, že v tom čase určovali aj prenajímatelia, ako sa platí daň.
V roku 1650 sa Pivnice spomína ako pustatina na panstve Janosa Žolnaja Gombloca. Všetko to bolo súčasťou obce Kula, neskôr to bolo prevzaté od Sombora a Odžaku a dnes je súčasťou obce Bačka Palanka.
Po migrácii pod vedením Arsenija Čarnojevića sa Srbi v týchto oblastiach zdržiavali niekoľko rokov, no niektorí sa vrátili do tých istých oblastí a založili dnešnú osadu Pivnice.
V roku 1790 prišli Slováci, lebo uhorský pán videl, že je tu veľa neobrobenej pôdy. Boli to močiare, kde boli pastviny a Srbi sa zaoberali chovom oviec.
V roku 1791 bol postavený malý domček, kde bola škola, kostol a byt pre učiteľa a kňaza.
Obec sa v tých rokoch veľmi dobre rozvíjala, vyklčovalo sa, aby sa mohla siať kukurica a pšenica.
Boli tam aj ovocné sady. Je zaujímavé, že na tej prvej karte je údaj – farma.
Vtedy to boli len chatrče, kde odpočívali strážcovia poriadku a pokoja.
Od Sremskej Mitrovice, presnejšie od Sirmia, po Pivnicu za mysom vidieť kopec juhozápadne od obce, to bola najvyššia kvóta Pivnického ataru, ktorá ide severozápadne až k rumunským hraniciam.
Slováci v tom čase kupovali pôdu od Srbov a zveľaďovali svoju držbu a počet rodín.Takže Slováci boli od začiatku v menšine a v polovici 19. storočia boli v osade Pivnice vo väčšine.
Obec Pivnice má dlhú a bohatú kultúrnu históriu.

Väčšinu obyvateľstva tvoria Slováci a členky Aktívnych žien v Pivnici sú zodpovedné za zachovávanie ducha slovenskej kultúry, tradícií a zvykov.Členovia združenia okrem všetkých zručností, ktoré vedia, radi aj čítajú.

Ochotnícke divadlo Janka Cemana má bohatú vyše storočnú divadelnú tradíciu. Divadelný festival Dida vznikol v rámci podujatia Dni Janka Čemana v roku 1995 v Pivnici. Jeho prvoradým cieľom bolo oživiť divadelnú činnosť v Pivnici, oživiť miestne publikum a podnietiť záujem o dramatické umenie, ako aj zachovať pamiatku na významného slovenského vojvodinského prozaika a dramatika Janka Cemana.V priebehu rokov sa ciele festivalu rozširovali, stávali sa náročnejšími a ochotnícke divadlo Janko Ceman v Pivnici sa ako organizátor festivalu usilovalo o to, aby festival získal štatút čisto menšinového kultúrneho podujatia, ktoré bude podporovať miestnu slovenskú dramatickú tvorivosť.